понеділок, 28 грудня 2015 р.

«Поняття про повідомлення. Сприйняття людиною повідомлень. Інформація»



Тема уроку: Поняття про повідомлення. Сприйняття людиною повідомлень. Інформація
Мета уроку: - ознайомити дітей з основними поняття, що таке інформація та повідомлення; навчити розрізняти інформацію за способом сприйняття, а повідомлення за способом подання;
-  розвивати мову, мислення, фантазію учнів, уміння формулювати та відстоювати власну точку зору;
-  виховувати інтерес до предмету «інформатика», інформаційну культуру, культуру розумової праці, самостійність, впевненість.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь
Обладнання: казкові герої, ілюстрації, лист від Мудрунчика, чарівна торбинка, предмети, комп’ютери, підручники, презентація, проектор.

Хід уроку:
І.Організаційний момент.
Знов Комп'ютер кличе нас
Завітати в світлий клас.
Тож вітаю вас малятка:
Милі хлопчики й дівчатка.
Не барімося, сідаймо
І урок розпочинаймо. Слайд 1
За активність на уроці ви отримаєте смайлики різних типів!!!
Всі етапи уроку супроводжуються презентацією.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Діти, сьогодні, коли я йшла до вас на урок, то зустріла нашого знайомого – Мудрунчика. Він передав мені чарівного листа. Мудрунчик просить допомогти йому розгадати ребуси і спробувати пояснити, що означають ті закодовані слова. (дістаю конверт і показую дітям ребуси – інформація, повідомлення). Слайд 2
Робота в групах. Шановні друзі, об'єднайтеся будь ласка в групи і виконайте завдання від нашого друга Мудрунчика. Нагадую, що ви повинні уважно розглянути завдання і розгадати слова та пояснити, де вони зустрічаються у нашому житті. Потім кожна із груп пояснить нам свій результат.(Відповіді учнів) Слайд 3
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд 4-5
Отже, ви щойно обмінялися повідомленнями.Тому і тема нашого уроку «Поняття про повідомлення. Сприйняття людиною повідомлень. Інформація». На уроці ми довідаємось, що ж таке повідомлення та інформація, навчити розрізняти інформацію за способом сприйняття, а повідомлення за способом подання.
ІV.Робота над новим матеріалом
1.     Що таке інформація та повідомлення Слайд 6
Інформація- відомості про навколишній світ. Людина кожного дня сприймає багато нової інформації, наприклад: про погоду; різні події; явища природи такі як: дощ, сніг, землетрус, повінь; про різні предмети. Коли людина слухає, як ось ви зараз мене, або читає, як ви щойно виконували завдання від Мудрунчика, чи розмовляючи один з одним, ми отримуємо інформацію. А передається інформація за допомогою повідомлень. Слайд 7 Наприклад, диктор телебачення може передавати повідомлення про події в країні, учитель кожного дня вам пояснює новий матеріал, розповідає щось цікаве, чого ви раніше не знали і ви отримуєте нову інформацію для себе.
За допомогою повідомлень здійснюється обмін інформацією між людьми, між людьми і тваринами. Наприклад, коли лунає наш шкільний дзвоник – повідомлення для учнів і вчителів про початок чи кінець уроку; команда «Місце!» - це повідомлення для собаки.
Повідомлення можуть бути усними, письмовими, у вигляді малюнків, умовних позначень, дорожніх знаків, міміки, жестів, звуків тощо. Давайте разом наведемо приклади повідомлень різних типів. (Діти наводять власні приклади).
2.  Типи повідомлень
А тепер,діти, скажіть мені будь ласка, як ми можемо передавати повідомлення один одному? (відповіді учнів)
Отже ми можемо розповісти про щось другові – це буде усне повідомлення; ми можемо написати листа чи прочитати книгу – це буде вже письмове повідомлення; ми можемо передати намальовану картинку – це буде графічне повідомлення; ми можемо прослухати диск чи просто спів пташки – це буде звукове повідомлення;а коли ви дивитеся мультик то отримуєтекомбіноване повідомлення, бо в ньому об'єднуються різні типи повідомлень – графічне і звукове. Слайд 8
3.     Способи отримання інформації.
Зараз ми з вами зробимо невеличке дослідження, щоб дізнатися , які органи чуттів допомагають людині сприймати інформацію. Тож закрийте будь ласка очі, лише не підглядайте. Тоді ви отримаєте сюрприз.
(Швидко розкладаю цукерки на парти).

  • Розплющуйте оченята, що змінилося? (цукерки)
  • А яким чином ви дізналися про цукерки(побачили за допомогою очей)

Отже, перший спосіб отримання інформації – це зоровий, тобто за допомогою органів зору (очей).

  • А можливо ви чули якийсь звук(шелестіння)?

Тому, другий спосіб отримання інформації  - це слуховий, тобто за допомогою органів слуху (вуха)

  •  Чи має ця цукерка запах і щоб це зрозуміти, що ми повинні зробити? (понюхати)

Правильно! Отже, ще один спосіб отримання інформації – це нюховий, за допомогою органу нюху (носик).

  • Як ви гадаєте, а чи смачна цукерка?... Мабуть для того, щоб це зрозуміти потрібно її скуштувати. Це ви зробите на перерві. А що за орган нам допоможе сприйняти смак цукерки? (язик)

Даний спосіб отримання інформації – смаковий, тобто за допомогою органу смаку (язика).

  •  Скажіть, а якою є цукерочка твердою чи м'якою? А як ви це зрозуміли (бо ми торкнулися до неї руками).

Отже, даний спосіб отримання інформації – дотиковий або його ще називають тактильним, за допомогою дотику.
Інформацію за способом сприйняття поділяють на: зорову, слухову, нюхову, смакову, дотикову(тактильну). Слайд 9
Робота з підручником с.62 Слайд 15
V. Робота з друкованими зошитами Слайд 16
Фізкультхвилинка: Слайд 17
Хто це дуже вже стомився
І наліво нахилився
Треба дружно нам вставати
Й фізкультхвилинку починати.
VІ.Робота з комп'ютером. Інструктаж з техніки безпеки. Слайд 18-21
VІІ. Підсумок уроку.
Ви сьогодні гарно працювали на уроці і отримали багато нової інформації. Ось ми з Мудрунчиком вирішили перевірити, а чи всі були уважні?
Давайте з вами пограємось в одну гру. До нас завітав гномик з чарівною торбинкою.(вивішую малюнок гномика) Слайд 22
Зараз я візьму цю чарівну торбинку і піднесу її до кожного із вас. Ви повинні не заглядаючи у середину витягти предмет і сказати з допомогою яких органів чуття ми можемо сприйняти даний предмет. (торбинка наповнена предметами: лимон, малюнок, диск, парфуми, м’яка іграшка та інші предмети)
VІІІ. Домашнє завдання: Р.3. §13 ст.52-55, прочитати, вивчити поняття, що таке інформація та повідомлення.
*** Протягом неділі поспостерігайте, чи всі 5 органів сприйняття (вуха, очі, ніс, шкіра, язик) отримують інформацію.
Слайд 23

Немає коментарів:

Дописати коментар